Loading Događaji

22. novembar – 8. decembar 2024 (17 DANA)

*** Posmatram svet i okolinu oko sebe i ne mogu drugačije osim da se smejem i uživam

Živim sada i sigurna sam u budućnost

Osećam se dobro, živom i to što jesam ***

 

Što baš Gvatemala, pitanje je koje su mi postavili mnogi? Mistična, egzotična, nedovoljno istražena, alternativna. Mistična zbog stare kulture Maya, jednog od najcivilizovanijih naroda domorodačke Amerike, koji su svoje gradove gradili u džungli. Neki ih zovu i Grci Novog sveta, zahvaljujući visokim dostignućima u matematici, astronomiji (imali su kalendar), gradjevinarstvu, umetnosti, imali su i svoje pismo. Egzotična zbog brojnih vulkana (preko 30), od kojih su 3 aktivna, prirodnih lepota, egzotične hrane, tradicije Maya, jedinstvenog načina pripreme čokolade i proizvodnje kakaa i kafe. Zato baš Gvatemala!

Pridružite mi se na ovom putovanju, na kom ćete imati priliku da popnete 2 vulkana, između ostalog da upoznate ostale prirodne lepote, lokalne destinacije, upoznati se sa kulturom Maya i Tikal, poznati napušteni majanski grad, ali imati prostora da i sami istražujete.  

Kompletan program možete preuzeti OVDE.

1.DAN: LET BEOGRAD/MADRID – GVATEMALA CITY

 

Transfer od aerodroma La Aurora do Antigve. 

Noćenje.

2.DAN: ANTIGVA OBILAZAK

Doručak.

Obilazak grada: Plaza Central ili glavni trg, gde ćete moći da vidite lokalce Maye u tipičnoj odeći kako prodaju svoju robu, ali i ostale prolaznike koji su se uputili negde. Dalje nastavlajmo preko el arco Santa Catalina i crkve El Merced do vidikovca Cerro de la Cruz, odakle se pruža prelep pogled na celu Antigvu i grandiozni vulkan Agua. Nakon uživanja u pogledu, spuštamo se opet u grad i šetamo ulicama do lokalne pijace, gde se odvija poseban socijani život, koji ćemo pokušati što više da doživimo.

Slobodno veče. 

Noćenje.

Smeštena u šumovitim brdima južne Gvatemale, Antigua nekada je bila najistaknutije sedište španske kolonijalne vlade između Meksiko Sitija i Lime, ​​Perua. Osnovana početkom 16. veka, služila je kao glavni grad Gvatemale skoro 300 godina, sve do 1773. godine, posle niza razornih vulkanskih erupcija, zemljotresa i poplava. Sredinom 1800-ih, poljoprivrednici su primetili bogato vulkansko tlo Antigve i grad je ponovo uspeo kao centar proizvodnje kafe i žitarica. U tom periodu je luk Santa Catalina u boji kanarinca, sagrađen 1694. godine kao šetalište časnih sestara, i kula sa kukastim satom, postao najslavniji spomenik Antigve. 1979. godine UNESCO je Antigvu proglasio spomenikom svetske baštine, osiguravajući zaštitu njegove arhitektonske i kulturne baštine.

Kao nekadašnja prestonica Gvatemale, Antigva vas ne ostavlja ravnodušnim. Prelepa koloritna i kolonijalna arhitektura, niske kuce i zgrade, kaldrmisane ulice pod pravim uglom (Antigva je jedini grad u Centralnoj Americi koji je planski građen za vreme okupacije Španaca). Svaki kutak Antigve je posebna inspiracija, za putnike, umetnike, prolaznike … iz bilo kog dela grada može se videti barem jedan od vulkana koji ga okružuju.

 

3.DAN: USPON NA VULKAN PACAYA

 Doručak. 

Slobodno prepodne i priprema za turu.

8:00 Polazak na pešačku turu “Vulkan Pacaya”. 

Transfer do ulaza u NP Pacaya, odakle počinje uspon ka vulkanu. Uspon spada u lakše i staze su dobro uredjene sa mestima za predah. Potrebno vreme za uspon je oko sat i po do dva sata u zavisnosti od tempa grupe. Ova tura je koncipirana da se vide erupcije Pacaye tokom noci. Hodaćemo po poljima osušene lave i probati maršmelou otopljen na lavi. Vreme trajanja ture je oko 6 – 7 sati.  

Vulkan se nalazi na samo sat i po vožnje od Antigve, na visini od 2552 m. Prvi put je imao erupciju pre više od 23.000 godina i trenutno je jedan od najaktivnijih vulkana u Centralnoj Americi.

Povratak u Antigvu. Slobodno popodne.

Noćenje.

 4. DAN: ANTIGVA

Doručak.

U zakazanom prepodnevnom terminu grupa ide na turu kafe

Na ovoj turi ćete saznati sve o kafi, kako se uzgaja na plantaži i istoriji dugoj više od 130 godina koja potiče od prvih uzgajivača 1870. godine, uključujući posetu sadnica kafe. Takođe poseta imanju gde ćete moći da vidite ceo proces obrade kafe, završavajući turu degustacijom jedne od najboljih kafa proizvedene na plantaži u Gvatemali. Trajanje ture je oko 4 sata. Poslednjih godina se mnogo više posvećuje pažnja kafi, pa tako ljudi koji proizvode ili rade na bilo koji način sa kafom su veoma strasveni u vezi ovog posla. Raspolažu sa mnogo informacija o tehnikama pripreme kafe, kakvog je ukusa, vodi se pažnja kako se ona peče i slično.

Slobodno popodne. Preporuka za posetu muzeju Žada ili muzeju Ruma.

Noćenje.

5-6. DAN: USPON NA VULKAN ACATENANGO

Doručak.

Priprema za turu.

8:30 – 9:00: Kombijem idemo do sela La Soledad i podnožja vulkana Acatenango. Takođe stižemo do baze agencije, gde možemo preuzeti dodatnu opremu ako nam je potrebna.

10:15: Polazak na uspon.

Prvog dana pešačimo oko 6 sati, krećemo sa oko 2.400 m i dostižemo nadmorsku visinu od 3500 m.

16:00: Stižemo u bazni kamp Acatenango. Usput ćemo imati par pauza, za predah, užinu i ručak.

U ostatku dana ćemo uživati u neverovatnom pogledu na susedni aktivni vulkan Fuego, koji na otprilike pola sata izbacuje pepeo i lavu. Ako nam vremenski uslovi dozvole i bude vedro, moći ćemo da vidimo ovu neverovatnu pojavu.

Večera.

Spavanje u šatorima.

 

  1. DAN: VULKAN ACATENANGO

4:30 Buđenje i priprema za uspon do vrha Acatenango, gde ćemo uživati u neverovatnom pogledu na okolinu i izlazak sunca, a zatim se vraćamo u bazni kamp na doručak. Za uspon do vrha nam je potrebno oko 1.30-2h i tom prilikom prelazimo skoro 500 m visinske razlike. Nakon doručka se pakujemo i spuštamo ka našoj početnoj tački, odakle smo krenuli na uspon. Za spust nam je potrebno oko 3 sata pešačenja.

Povratak u Antigvu oko podneva.

Slobodno popodne

Smeštaj.

*Neke činjenice u vezi Acatenanga:

Temperatura na  Acatenangu može da varira u velikoj meri kao i vreme. Danju može da bude 20+ stepeni Celzijusa, dok noću se može spustiti ispod 0 stepeni Celzijusa. Najhladniji (i najvedriji) period je uglavnom od decembra do februara, ali je zbog nadmorske visine Acatenanga (3976m) tokom cele godine hladno u gornjim delovima vulkana. Iz tog razloga se preporučuje upotreba troslojnog sistema odevanja, tj. slojevito i uvek nošenje tople odeće.

 

Uspon na Acatenango spada u teške. Jedan od najvećih izazova je nadmorska visina; visinska bolest, iako obično nije teška, planinarenje može učiniti težim. Upravo zbog toga je preporuka aklimatizovati se u Antigvi najmanje 48 sati pre odlaska. Ima tri različite mikroklime. To je 3. najviši vulkan u Gvatemali, visok 3.976 metara. Na 4 km udaljenosti je vulkan Fuego, brat blizanac Acatenanga, čija je prva erupcija bila 1524., sto ga čini, istorijski najaktivnijim vulkanom u Srednjoj Americi!

7. DAN: ANTIGVA – SAN PEDRO LA LAGUNA

Doručak.

Transfer do San Pedra i jezera Atitlan. Putovaćemo oko 3 sati.   

Smeštaj u hotelu, obilazak sela.

Slobodno veče.

Noćenje.

Kao biser Gvatemale, jezero Atitlan jedno je od najlepših na svetu i najdublje jezero u Centralnoj Americi. Nalazi se na nadmorskoj visini od 1.562 m, okružen je sa tri vulkana (San Pedro, Atitlan i Toliman), što daje iluziju lebdenja nad zemljom. Naziv Atitlan dolazi od jezika Maja / dijalekta Nahauti i znači na vodi / mestu gde duga dobija svoju boju. Mnoge legende Maja su povezane sa jezerom i još uvek postoje vrlo dobro očuvani tradicionalni običaji. To se može videti u selima koja se nalaze na obali jezera. Lokalci (uglavnom žene) nose tradicionalnu živopisnu odeću i svako selo ima svoju posebnu priču i dizajn po čemu se razlikuju.

San Pedro la Laguna, jedno od slikovitih sela na jezeru, predstavlja mesto gde možete osetiti i upoznati se sa kulturom i tradicijom Maja koji govore Tz`utujil dijalektom. Selo ima oko 10.000 stanovnika i uglavnom samo žene i devojke nose tradicionalnu koloritnu odeću. Selo je brdovito sa uskim ulicama, zbog čega se kao glavno prevozno sredstvo koriste motor i tuk tuk (mali trocikl, napred sličan mopedu, a pozadi rikši), ali takođe možete videti i La Camionetu koja cirkuliše par puta dnevno između San Pedra i drugih mesta. Sve u svemu, atmosfera na ulicama je veoma živa i specifična, sva ova vozila koja se provlače kroz uske ulice, lokalci u tradicionalnoj odeći, odlična ulična hrana, zvuk dlanova koji možete čuti na svakom koraku i koji dolazi iz svake kuće dok se spremaju tortilje od čistog zrna kukuruza, turisti … Sve na jednom mestu.

8.DAN: INDIJANSKI NOS

3:00: Buđenje i pripremanje za noćni uspon na Indijanski nos.

Transfer do sela San Pablo odakle krećemo na uspon. Šetnja je kratka oko 45 minuta do vrha/vidikovca, odakle se pruža neverovatan pogled na jezero Atitlan, vulkane i okolna sela. Uživaćemo u izlasku sunca oko pola sata, a zatim se spuštamo nazad istom stazom.

7:00: Povratak u San Pedro.

Doručak.

Obilazak lokalne porodice, sa mogućnošću da naučimo kako se pravi čokolada za piće, tj, topla čokolada.  

Slobodno popodne za istraživanje sela. Moguć odlazak do susednog sela San Juan, takođe je moguće iznajmiti kajak ili samo uživati na jezeru.   

Noćenje.

9. DAN: SAN PEDRO – SAN MARCOS

Doručak.

Prevoz „lanchom“, tj taxi brodićem do San Marcosa, drugog gradića na obali jezera. Vožnja traje oko 10 min. 

Obilazak sela i odlazak do prirodnog rezervata Tzankujil na kupanje u jezeru.

Povratak u San Pedro popodne.

10. DAN: SAN PEDRO – SEMUC CHAMPEY

Doručak.

Transfer do sela Laquin. Putovacemo oko 10 sati sa pauzama.

Stižemo predveče u selo.

Slobodno veče.

Noćenje.

 

  1. DAN: SEMUC CHAMPEY

Doručak.

Odlazimo do spomenika prirode Semuc Champey, gde reka Cahabon, pravi prirodne bazene sa neverovatno prozirnom tirkiznom bojom vode. Ovo je pravi raj za uživanje i kupače. Pored prirodnih bazena postoje i staze za šetnju, vidikovac, odakle iz ptičije perspektive se pruža pogled na bazene i okolinu.

Ljubitelji avanture, mogu ići na turu, obilazak pećine. Ova tura predstavlja posebno iskustvo, jer tokom prolaska kroz pećinu sve vreme ste u vodi. Takođe se možete oprobati i u tjubingu ili plutanju gumom po reci, sto je isto poseban doživljaj.

Svakako prelep ambijent za provesti veći deo dana.

Povratak u selo za ručak. Nakon ručka moguće je oprobati se u tjubingu (fakultativno) ili upoznati ovo malo selo.  

Noćenje.

12. DAN: LANQUIN – FLORES 

Doručak.

Transfer do Floresa oko 7:30 sati

Stižemo popodne, smeštaj u hotelu. Slobodno veče za obilazak ovog slatkog malog gradića.

Noćenje.

Flores je maleno ostrvo u jezeru Peten Itza u deblu poluostrva Jukatan, nedaleko od Meksika i Belizea. Sa ostrva se pruža pogled na jezero Peten Itza od 360 stepeni. Samo jedan sprud povezuje Flores sa kopnom i njenim sestrinskim gradom, većom i modernijom Santa Elenom. Ostrvo je nekada bilo jedno od mnogih naselja Maja u oblastima u blizini jezera. Prirodna zaštita koju je pružila voda pomogla je da neko vreme zaštiti naselje, ali na kraju je podlegla Špancima. Naselje je razoreno i Španci su tamo izgradili svoje kolonijalno selo.

13. DAN: FLORES, SAN MIGUEL

Doručak u hotelu. 

Moguć odlazak brodićem do San MIgela, malog gradića na susednoj obali jezera. Obilazak vidikovca Del Rey Canek sa koga se pruža pogled na Flores i okolinu. Odlazak do plaže Chechenal na jezeru Peten. Povratak brodićem za Flores u vreme ručka. Slobodno popodne za uživanje u ovom predivnom gradiću.

Noćenje.

14. DAN: FLORES – TIKAL

Doručak u hotelu. 

Nakon doručka krećemo na turu Tikal. Trajanje ture do 15h.

TIKAL TURA :

Otkrićemo impresivni sjaj Tikala, sto na majanskom jeziku znači „Mesto glasova“. Park, koji je UNESCO 1979. godine proglasio svetskom baštinom, prostire se na površini od 576 kvadratnih kilometara.

Tokom ove osmočasovne ture imaćete priliku da prošetate dzunglom i divite se mnogim vrstama lokalne flore i faune. Pored glavnih hramova i plaža, postoji jos nekoliko lokacija koje ne treba propustiti: Major Plaza okruženu impresivnim zgradama poput Hramova I i II ili Severnom i Centralnom Akropolju. Pogledajte oltare koji su imali ulogu u dinamičnoj istoriji Tikalove civilizacije Maja.

Na kraju ture uživaćemo u tradicionalnom ručku.

Nakon ručka povratak za Flores.

Noćenje.

U srcu džungle, okruženo bujnom vegetacijom, nalazi se jedno od glavnih nalazišta majanske civilizacije, naseljeno od 6. veka p.n.e. do 10. veka. Tikal, glavni predkolumbijski politički, ekonomski i vojni centar, jedan je od najvažnijih arheoloških kompleksa koji je civilizacija Maja napustila. Unutrašnja urbana zona od oko 400 hektara sadrži glavnu monumentalnu arhitekturu i spomenike koji uključuju palate, hramove, svečane platforme, male i srednje rezidencije, igrališta za igru sa loptom, terase, puteve, velike i male trgove. Mnogi postojeći spomenici čuvaju ukrašene površine, uključujući rezbarenje kamena i zidne slike sa hijeroglifskim natpisima, koji ilustruju dinastičku istoriju grada i njegove veze sa urbanim centrima: Teotihuacan i Calakmul u Meksiku, Copan u Hondurasu ili Caracol u Belizeu

15. DAN: FLORES – GUATEMALA CITY (LET)

Doručak.

Transfer do aerodroma u Floresu. Let od sat vremena do Gvatemala City.

Transfer do smeštaja.

Slobodno popodne. Moguć odlazak do glavnog trga.

Noćenje.  

16.DAN: GVATEMALA CITY – MADRID – BEOGRAD

Doručak u hotelu.

Pakovanje, transfer do aerodroma.

Let do Madrida i transfer do Beograda. Stižemo sledećeg dana u Beograd u odnosu na dan leta.

 17.DAN: POVRATAK U BEOGRAD

 

OPREMA KOJU PREPORUČUJEMO ZA USPONE:

  1. Manji ranac,
  2. Pantalone za treking,
  3. Gore-tex jakna (ili nešto nepromočivo),
  4. Gojzerice,
  5. Čarape (termo i obične),
  6. Aktivni veš,
  7. Vunena kapa i rukavice (ili polar),
  8. Dukserica od polara,
  9. Lični pribor za higijenu,
  10. Zaštita od sunca (naočare, krema za sunčanje, balzam za usne),
  11. Čeona lampa,
  12. Lična medicina,
  13. Kabanica

 

CENA: 2.550 evra po osobi

U CENU JE UKLjUČENO:

– Avionske karte i svi transferi tokom ture

– Sve ture/usponi, ulaznice za Semuc Champey, tura Tikal

– Smeštaj sa doručkom (hosteli, hoteli, guest houses)

– Lokalni vodiči na usponima

– Obroci, smeštaj, osiguranje za vodiča tokom putovanja

– Organizacija putovanja

U CENU NIJE UKLjUČENO:

– Gvatemalska viza/50 dolara (konzulat u Beču)

*Ko poseduje američku vizu, može ući u Gvatemalu, bez potrebe vađenja nove

– Ručak i večera

– Tura kroz pećinu (Semuc Champey)

– Tubing (Semuc Champey)

– Putno osiguranje

– Lični troškovi

USLOVI PLAĆANjA I OTKAZIVANjA:

– Da bi se tura realizovala potrebno je minimum 6 osoba. Maximum osoba za ovu turu je 10 osoba.

Prijave najkasnije do 90 dana pred polazak.

Uslovi plaćanja:

– 60% od ukupnog iznosa pri prijavljivanja

– 40% od ukupnog iznosa 60 dana pre polaska

 

U slučaju otkazivanja učešća od strane člana ture:

– Ukoliko je otkaz 60 i više dana pred polazak vraća se 90% uplaćenog novca

– Ukoliko je otkaz 30-60 dana pred polazak vraća se 50% uplaćenog novca

– Ukoliko je otkaz 29 dana i manje pred polazak nema povraćaja uplaćenog novca

U slučaju otkazivanja ekspedicije zbog nedovoljnog broja prijavljenih, krajnji rok za obaveštenje o otkazu je 60 dana pre datuma polaska.

 

PRIJAVLjIVANjE i informacije telefonom, mejlom ili na sastancima u klubu.

VODIČ: Aleksandra Cvetković, MB 769, Tel:  064/8951330; e-mail: aleksandrac.vr@gmail.com

Učesnici akcije planinare na sopstvenu odgovornost, uz dužno pridržavanje Pravilnika o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti Planinarskog Saveza Srbije:http://www.pss.rs/wp-content/uploads/2015/11/6-pravilnik-o-bezbednosti.pdf .

Napominjemo da prema Zakonu o turizmu (član 86, stav 4) za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja.

*Vodič zadržava pravo izmene plana usled nepredviđenih okolnosti.