Loading Događaji

Mali Zebalac 2065 m, Veliki Zebalac 2129 m, Lebršnik 1911 m i Bendovac 1774 m;

Kada smo se pre nekoliko godina vraćali sa Komova preko Mioske i Boana za Durmitor, prvi put sam ugledala Kenedijevu glavu, lokalni naziv za impresivan vrh Lijevno u masivu Gornje Morače.

A padala je neka mnogo lepa kiša po nama…

I dok sam se trudila da iz petnih žila sačuvam i te naše (lude) glave vozeći od kanjona Morače uz desetine serpentina prema prevoju Semolj, po toj istoj kiši, najednom se ukazao pogled na „sve čemu oči služe“ i shvatih, da mi se Sinjajevina nalazu u desnom, a lepeza od Komova, Talija, Maganika i Moračke kape, u levom džepu.

Kakvo mesto, pomislih, kakve poglede, ugledah..

Još tada mi je bilo jasno da ćemo se tamo vratiti još nekoliko puta, kao što jesmo i da ćemo se tamo vratiti i sa vama, kao što hoćemo, popeti šta planina dozvoli i na kraju se odmarati zajedno pokraj Semoljskog jezera, koje se nalazi na prelepom planinskom prevoju i na visini od 1600 m.

U vezi ovog kraja postoje brojne legende i istinite priče, a jedna od njih je i da je vojska još šezdesetih godina započela da gradi tunel, ne bi li povezala meštane Donje i Gornje Morače jer ovako, decenijama, bar pola godine lokalni put od kanjona Morače do Semolja je pod snegom i izložen odronima, pa je stanovništvo  Dubrave, Jele, Kruševog luga, Dragovića polja, Redica, Aluga i Dobrog dola i drugih sela i zaseoka potpuno odsečeno od sveta i najbližeg im Kolašina do koga ako hoće da idu u prodavnicu, moraju putovati oko 30 km.

Ali priroda nije dala; naime, iako je tunel započet sa gradnjom sa obe strane planine, voda je stalno plavila isti, i svi vojni neimari, nisu znali odakle sva ta silna voda dolazi, dok se nisu uverili da je iz Semoljskog jezera koje je udaljeno više od desetinu kilometara od ulaska i izlaska iz tunela.

I tako jedno jezero, dosta porozno ali veliko, prepuno treseta, neobične lepote i na visini od 1600 metara, nije dozvolilo da mu prvi komšija bude betonski tunel.

To je još jedan primer kako i sama priroda bira, koliko može u današnje vreme i datim surovim okolnostima i kada mi ljudi iz raznih pobuda zapnemo iz petnih žila u sve da se umešamo ( a to činimo stalno), sa kim će biti okružena.

A kada je tamo najlepše, pitate se?

Pa rekla bih kada je na Javorju i Loli proleće, naravno kao sada , jer kada bismo inače napravili ovakve fotografije, u kojima zajedno u slozi živimo mi, kaćuni, sneg i planina?

Lola

Lola

Vodiči: Isidora Radonjić, MB 810; tel: 063 1 639 198 i Zlatan Đorđević – PK „Radnički“ Beograd.

Prevoz:  9.000,00 dinara

(obuhvata troškove prevoza najmljenim vozilom, putarine, smeštaj i ishrana za vozače za tri dana akcije)

Noćenje u kampu: 12 evra/noć po osobi sa boravišnom taksom – plaća se domaćinu na licu mesta. U cenu noćenja je uključen i doručak koji nam spremaju domaćini: vruće priganice, sir, domaći džem, kafa ili čaj.

Dokumenta: članska kartica sa markicom za 2024. godinu, zdravstvena knjižica, važeća lična karta ili pasoš i godišnja karta za ulazak u NP CG ili dnevna karta za ulazak na jezero koja je 4 evra.

Oprema:  ranac, slojevita topla slojevita odeća, duboke cipele, kamašne, kabanica, toplija jakna, rukavice, kapa, šal, štapovi i kompletna rezervna preobuka

Hrana i voda: hrana iz ranca i minimum 1,5 litare svaki dan na stazi;

Prijave i info kod vodiča na Vajber. Nakon što vam vodič potvrdi da ima mesta za planinarsku akciju, učešće se potvrđuje uplatom celokupnog iznosa na račun kluba „Planinarski klub Radnički“, Đurićeva 3a, 11000 Beograd za koji ćete dobiti fiskalni račun (vodič šalje učesnicima akcije instrukcije za plaćanje sa određenim pozivom na broj i svrhom uplate) ili na sastancima društva svakog četvrtka od 19:00 do 20:30. U slučaju odustajanja naći zamenu jer se novac ne vraća niti se može prebaciti na drugu akciju.

Lalevića dolovi 

Katun Janketića

Program

Petak 14.06.2024.

Polazak u 14:00 sa velikog parkinga  kod Sava centra, savska strana, najbliži Gazeli, skup svih učesnika akcije u 13.45.

Idemo put Mojkovca gde ćemo se u kasnim večernjim časovima smestiti u odličan kamp pod Sinjajevinom koji drži jedna divna porodica.  Poneti malo više toplijih stvari za one koji su zimogrizni.

Večera iz ranca. Druženje u zajedničkom dnevnom boravku. Noćenje.

Napomena: Kamp je za planinarske standarde odličan, ali za turističke skroman, pa vas molim da ovu informaciju ozbiljno uzmete u obzir. Osim dvokrevetnih, trokrevetnih i četvorokrevetnih kućica, kamp poseduje više zajedničkih mokrih čvorova i tuševa sa toplom vodom, zajednički dnevni boravak sa šporetom, frižiderom i posuđem za spremanje i podgrevanje hrane, kuvanje kafe i čajeva. Vreće nisu potrebne, a za peškire nemojte da me pitate. Kamp kućice se ne greju, ali su tople i udobne, sa čistom posteljinom i jastucima i kvalitetno su građene pa bez obzira  na ovu činjenicu, ponesite toplijih stvari za slučaj da vam bude hladno preko noći. Eventualne hladne i besane noći ćete zaboraviti odmah ujutru, čim ugledate Prošćenske planine, a onda Bjelasicu i na kraju Sinjevinu jer takva je pozicija kampa –  sa svih strana je okružen planinama.

Subota 15.06.2024.

JAVORJE I LOLA  – GORNJA MORAČA

Nakon vrućih priganica i sira koje će naši domaćini spremiti, prevozom idemo do planinaskog prevoja Semolj na visinu od 1600 metara odakle počinje naša tura kroz katun Javorje i izlazak na vrhove Mali Zebalac 2065 m, Veliki Zebalac 2129 m i Lebršnik 1911 m. Pauza u lokalnim katunima da se kupi sir i kajmak i u obližnjoj kafani na putu za kamp gde ćemo se zajedno okrepiti posle ture. Povratak u kamp oko 19 časova.  Uveče, druženje, zajednička večera i noćenje.

Statistika kružne ture: 15 km i oko 700 m kumulativnog uspona i spusta. Staza je srednje fizički zahtevna. Svi vrhovi osim Velikog Zebalca nisu tehnički zahtevni, na koji će izaći samo iskusni planinari i/ili planinarke u dogovoru sa vodičima.

Bjelasica

Vidikovac Bendovac i pogled na Biogradsko jezero

Bjelasica

Nedelja, 16.06.2024.

NP „BIOGRADSKA GORA“[1] –  BJELASICA (BENDOVAC[2], 1774 m.n.v.)

Rano ujutru doručak, vruće priganice i sir koje spremaju domaćini i potom odlazak do NP Biogradska Gora. Planinarska staza drugog dana počinje od Biogradskog jezera i vodi velikim delom kroz prašumu, kasnije i makadamskim putem koji ćemo prečiti,  preko Jokovača livade, osmatračnice za ptice i preko Lalevića Dolova u kojima se nalazi katun Janketić, sve do vidikovca Bendovac (1774 m.n.v.) sa koga se pruža izuzetan pogled na Biogradsko jezero,  prašumu Biogradske gore, Sinjajevinu i Durmitor. U povratku sa vidikovca, u katunu Janketić se možemo okrepiti, kupiti lokalne proizvode i napraviti dužu pauzu. Po povratku na jezero, ukoliko budemo imali vremena, pravimo krug oko jezera na Biogradskoj gori (3.5 km).  

Statistika staze bez jezera: oko 14 km i oko 700 m kumulativnog uspona. Staza je srednje teška fizički, ali nije tehnički zahtevna.

Polazak za Beograd u 15:00 iz Mojkovca, a planirani dolazak za Beograd je u kasnim večernjim časovima i zavisi od zadržavanja na granici.

SVI UČESNICI AKCIJE KOJI SU BLAGOVREMENO PRIJAVLJENI, U TRENUTKU PUTOVANJA MORAJU IMATI VAŽEĆI PUTNI DOKUMENT/PASOŠ ILI LIČNU KARTU!

 

Pogled sa vidikovca Bendovac na Biogradsko jezero

Kaćuni

Izveštaj sa fotografijama prošlogodišnje istraživačke akcije na Javorje i Lolu, možete pogledati  OVDE.

Veliko hvala mom dragom kolegi Draženu Markoviću, visokogorcu CG, na svim konsultacijama oko izbora najlepše staze koja povezuje Biogradsko jezero i Bjelasicu.

[1] NP Biogradska gora (Knjažev zabran) u sebi čuva jednu od najvećih prašuma u Evropi  i koja se prostire na površini od 1600 hektara, u kojoj žive stabla stara nekoliko vekova. Jedna je od poslednje tri prašume u Evropi i predstavlja prvo zaštićeno područje posle Nacionalnog Parka „Jeloustoun“ u Americi. „Ovde sve nastaje i umire prirodnim putem, nema mešanja čoveka i nastojimo da sve ostane tu gde jeste“ ( Rnković, 2019.). U srcu Biogradske gore, nalazi se prelepo Biogradsko jezero, smaragdno zelene boje, na 1094 m.n.v.

[2] Vidikovac Bendovac (Bjelasica) je najlepši i nezaobilazan vidikovac nad prašumom Biogradske gore na gotovo svim turama preko Bjelasice pa je samim tim i jedan od najposećenijih dragulja ove planine i nacionalnog parka Biogradska Gora. Ovaj predeo sadrži čak 82 vrste različitog drveća.

Učesnici akcije planinare na sopstvenu odgovornost, uz dužno pridržavanje Pravilnika o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti Planinarskog Saveza Srbije:http://www.pss.rs/wp-content/uploads/2015/11/6-pravilnik-o-bezbednosti.pdf .

Prema Zakonu o turizmu (član 86. stav 4) za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja.

*Vodič zadržava pravo izmene plana akcije u slučaju nepredviđenih okolnosti.